Listy w Comarch ERP Optima (np. lista faktur sprzedaży, kontrahentów czy zapisów księgowych) pozwalają na tworzenie dowolnego układu kolumn i kolejności ich wyświetlania. Użytkownik ma możliwość wyboru z kolumn przygotowanych przez producenta a także definiowania własnych kolumn z wykorzystaniem składni języka zapytań MS SQL.

Funkcje dodatkowe programu Comarch ERP Optima pozwalają na zaimplementowanie w programie niestandardowych, przydatnych dla użytkownika funkcjonalności. Jedną z nich może być możliwość importu danych z plików np. cenniki, kartoteki itp.

Programy autorskie Alians, pracujące w formie licencjonowanej (nie dotyczy wersji demo) zabezpieczone są indywidualnym plikiem licencyjnym (plik z rozszerzeniem lic). Aby otrzymać odpowiedni plik licencyjny dla wybranego programu i stanowiska, na którym zostanie uruchomiony program, konieczne jest wygenerowanie pliku klucza (plik z rozszerzeniem key). Plik klucza należy przekazać do naszej firmy w celu wygenerowania właściwego pliku licencyjnego.

Do prawidłowej pracy programu Comarch ERP Optima w trybie licencjonowanym (nie dotyczy wersji demonstracyjnej) niezbędna jest obecność klucza zabezpieczającego, w którym zapisywane są m.in. informacje o posiadanych modułach, dacie ważności gwarancji oraz liczbie stanowisk. Klucz zabezpieczający dostępny jest najczęściej w formie wirtualnej lub fizycznej (klucz HASP USB lub dawniej HASP LPT).

System operacyjny Windows już od wersji Windows 98 SE umożliwia dostęp zdalny do komputera (z wyjątkiem późniejszych systemów w wersjach Home).

Zmiana nazwy komputera, powoduje, że zainstalowana na nim instancja Microsoft SQL Server przestaje działać prawidłowo. Dla przykładu: stara nazwa komputera to KOMPUTER, a nazwa instancji to KOMPUTER\OPTIMA. Po zmianie nazwy komputera na NOWY, należy za pomocą Microsoft SQL Server Management Studio uruchomić procedury pozwalające na zmianę nazewnictwa.

Aby sprawdzić rozmiary tabel w bazie Microsoft SQL (fizyczna zajętość tabeli, ilość rekordów) można zastosować zamieszczone poniżej zapytanie. Zapytanie uruchamiany z poziomu Microsoft SQL Server Management Studio.

Stając przed wyborem rozwiązania, które ma zapewnić użytkownikom sieci komputerowej dostęp do określonych zasobów (pliki, bazy danych, multimedia itp.) – wszystko, co popularnie nazywamy „serwerem”, warto sobie zadać kilka pytań, które być może pozwolą nam na dokonanie wyboru dostosowanego do naszych oczekiwań.

Aby zaprogramować klucz HASP współpracujący z oprogramowaniem Comarch ERP Optima należy:

Kasa fiskalna to kompletny system do rejestrowania sprzedaży, który może pracować samodzielnie. Lista towarów, wraz ze stawkami VAT, przechowywana jest w pamięci urządzenia.

Drukarka fiskalna do pracy wymaga komputera oraz odpowiedniego oprogramowania sprzedażowego. Dzięki temu łatwiejsze jest zarządzanie stanami magazynowymi w czasie rzeczywistym.